احداث کارخانه تولید کاغذ معدنی، مجتمع کاغذ سنگی یزد

احداث کارخانه تولید کاغذ معدنی

احداث کارخانه تولید کاغذ معدنی
با احداث کارخانه های تولید کاغذ معدنی، بشر برای نخستین بار توانست با بهره گرفتن از سنگی به نام سنگ آهک کاغذ مورد نیاز خود را تولید نماید. احداث این کارخانه ها در کشور ایران برای نخستین بار در سطح خاورمیانه انجام شد.
یکی از بزرگترین دستاورد های بشر در طی چند دهه اخیر، تولید کاغذ معدنی است. کاغذی که با نام های دیگری همچون: کاغذ سنگی، کاغذ سنگ و کاغذ سنگ آهک نیز شناخته شده و با استفاده از کربنات کلسیم تولید می شود.
کربنات کلسیم ماده ای معدنی بوده و از سنگ هایی با پایه آهکی استخراج می شود. به همین دلیل هم یکی از نام هایی که برای این کاغذ انتخاب شده است، کاغذ معدنی است. چرا که با مواد معدنی تولید می شود.
احداث این کارخانه ها تنها در مناطقی امکان پذیر است، که منابع فراوانی از سنگ های آهکی را در دسترس داشته باشند. به همین دلیل کشور ایران با در دست داشتن منابع زیادی از سنگ آهک مرغوب توانسته است در این زمینه وارد شود.

کاغذ معدنی چیست؟

کاغذ معدنی چیست؟ کاغذ معدنی همان کاغذ تولید شده از سنگ آهک است که شخصیتی متفاوت از دیگر کاغذ ها داشته و برتری هایی نسبت به کاغذ های سلولزی دارد. کاغذ معدنی بطور شگفت انگیزی در برابر کشش و پارگی مقاومت نموده و پاره نمی شود.

کاغذ معدنی چیست؟، مجتمع کاغذ سنگی یزد

مقاومت این کاغذ در برابر عواملی مثل: آب، روغن، چای و دیگر مایعات تاکنون در هیچ کاغذی دیده نشده است. کاغذ سنگی همچون سدی مانع از نفوذ این مواد و حتی ذرات ریزی همچون گرد و غبار به بافت های درونی خود می شود.

تولید کاغذ معدنی در ایران

تولید کاغذ معدنی در کشور ایران در حال حاضر در دو شهر یزد و تبریز انجام می شود. این دو شهر نخستین تولید کنندگان ایرانی کاغذ سنگی را در دل خود جای داده است. تولید کنندگانی که برای تولید کاغذ درختی را قطع نمی کنند.

تولید کاغذ معدنی در ایران، مجتمع کاغذ سنگی یزد

تولید کنندگان کاغذ سنگی در ایران با مشکلی به لحاظ تامین کربنات کلسیم که ۸۰ درصد مواد اولیه مورد نیاز برای تولید این کاغذ را تشکیل می دهد، نداشته و می توانند از معادن سنگ آهک کشور بدین منظور برداشت نمایند.

احداث کارخانه تولید کاغذ معدنی

همچنین ببینید

ساخت کاغذ سنگی در ایران، مجتمع کاغذ سنگی یزد

ساخت کاغذ سنگی در ایران

ساخت کاغذ سنگی در ایران ساخت کاغذ سنگی در ایران با استفاده از تجهیزات و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.